Zápis novostavby do katastru nemovitostí

Když jsme konečně zkolaudovali a obdrželi číslo popisné od obecního úřadu, mohli jsme nechat náš dům zapsat do katastru nemovitostí.

Co je potřeba pro zápis novostavby do katastru nemovitostí

Abyste si mohli požádat u zapsání novostavby do katastru nemovitostí, je potřeba mít:

 • geometrický plán potvrzený katastrálním úřadem (to by měl zajistit geodet),
 • sdělení k dokončení stavby, případně kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí,
 • rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného,
 • vyplněný formulář Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba.

Geometrický plán vám vypracuje a předá geodet (přesněji úředně oprávněný zeměměřičský inženýr). Nám spolu s tím dodal i papírový formulář Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba, který si ale můžete stáhnout v PDF i v editovatelném Word přímo z webu Státní správy zeměměřičství a katastru v části Formuláře – Zápis (změna) jiných údajů – Změna údajů o pozemku. Sdělení k dokončení stavby dostanete poštou nebo datovou schránkou od stavebního úřadu. Rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného dostanete od vašeho obecního úřadu, který toto rozhodnutí vydá na základě výzvy od stavebního úřadu. Stavební úřad v našem případě tuto výzvu na obec poslal automaticky spolu se sdělením o dokončení stavby.

Jak postupovat při zápisu novostavby do katastru nemovitostí

Všechny výše uvedené dokumenty musíte doručit v originále nebo úředně ověřených kopích na katastrální úřad pro váš kraj. V našem případě to tedy byl Katastrální úřad pro Středočeský kraj, Katastrální pracoviště Benešov. Pokud si nejste jistí, pod které pracoviště spadáte, stačí se podívat do katastru, kde je to přímo u vaší parcely napsáno. Dokumenty můžete doručit osobně na podatelnu nebo doporučenou poštou.

Dodání kompletního souboru dokumentů přes datovou schránku není možné, protože úřad vyžaduje originály všech dokumentů. To v případě dokumentů z úřadů není problém, protože jejich elektronické originály máte – přišly vám také datovou schránkou. U geometrického plánu je to ale problém, protože jeho originál máte téměř jistě jen v papírové podobě a naskenováním vzniká tedy jeho kopie, což úřad neakceptuje. Museli byste mít originál v elektronické podobě opatřený důvěryhodným elektronickým podpisem, což nejspíš od žádného geodeta neseženete.

Zápis novostavby do katastru nemovitostí nelze jednoduše provést prostřednictvím datové schránky.

My jsme výše zmíněné nevěděli, takže jsme vše poslali datovou schránkou, nicméně paní z katastru nám volala, že geometrický plán jí musíme doručit v originále. Vložili jsme jej tedy do obálky a na úřad jej zaslali poštou.

Vyplnit formulář Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba není obtížné, ale námi vyplněný vzor si pro jistotu můžete stáhnout zde: Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba.

Pokud si s vyplněním formuláře nebo s žádostí celkově nevíte rady, zeptejte se nás v komentářích pod článkem 🙂

Jak dlouho trvá zápis novostavby do katastru nemovitostí

V našem případě byl zápis novostavby do katastru nemovitostí velmi rychlý. Žádost jsme podali 12. prosince 2018 prostřednictvím datové schránky. O 6 dnů později, tedy 18 prosince 2018, mi paní z úřadu volala, že bude potřebovat originál geometrického plánu, který mohu donést na podatelnu nebo zaslat doporučeně poštou. Geometrický plán jsem odeslal 21. prosince 2018 poštou, doručen na úřad byl 27. prosince 2018. Hned následující den 28. prosince 2018 nám přišel e-mail, že zápis do katastru byl proveden. V tu chvíli již byl v katastru vidět obrys domu.

Celý proces tedy trval 9 pracovních dní, z toho ale 3 dny úřad čekal na doručení originálu geometrického plánu.

A jedna zajímavost na konec, mapový portál Mapy.cz evidentně čerpá informace z katastru nemovitostí online, protože ve chvíli, kdy nám přišel e-mail s informací, že zápis do KN byl proveden, byla již naše adresa dohledatelná v mapách.

 1. Mapy.cz necerpaji z katastru nemovitostí. Naše adresa na nich byla ještě před zápisem do KN !
  Google mapy ale adresu nenajdou.

 2. Dobrý den. Upravte si, prosím, Vaše údaje na stránkách ohledně zápisu domu do KÚ. Dnes dne 25.2.2019 chtěli pouze geometrický plán a vyplněný formulář Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba. Nic víc. Byrokracie ustupuje 🙂

  Kateřina Cholevová
 3. Krásný den Kateřino,

  mockrát Vám děkujeme za informaci. Nicméně se obávám, že se mohlo jednat pouze o výjimečný přístup jednoho úředníka. Z formuláře je patrné, že by se mimo geometrický plán a žádost mělo dokládat i oznámení o užívání, kolaudační souhlas či rozhodnutí.

  Vždy doporučujeme se obrátit na konkrétní úřad a zjistit si podmínky.

 4. Nemáte bohužel pravdu. Od 1.1. 2018 platí novela stavebního zákona, která mění náležitosti zápisu novostaveb do katastru. Byl zrušen § 120 stavebního zákona, který nařizoval tzv. „kolaudaci“. Dnes na stavebním úřadě podáte Žádost o přidělení čísla a Ohlášení dokončené stavby, to na základě čestného prohlášení. Pak dostanete číslo popisné. Katastrální úřad už to však ví (kooperuje s magistrátem), tudíž nic z toho nechce. Stačí mu jen geometrický plán a Ohlášení změny údajů o pozemku. Více zde:

  https://www.estav.cz/cz/6008.uzivani-rodinneho-domu-a-zapis-do-katastru-nemovitosti-po-1-1-2018-bez-kolaudace

  Kateřina Cholevová
 5. Dobrý den,
  vyplňuje se i do výše uvedeného formuláře, že na pozemku kromě rodinného domu byla postavena dílna (resp. sklad zahradního nářadí)?

  Děkuji

  Jana

  • Dobrý den Jano. Obecně si myslím, že pokud jste si na daný objekt nežádali o stavební povolení/ohlášení stavby, pak to není nutné. Ale informujte se nejlépe na stavebním nebo katastrálním úřadě.

 6. Dobrý den,
  moc děkuji za přehledný článek.
  Chci se zeptat: Katastrální úřad již nevyžaduje vyplněný formulář „Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí“? Stačí mu pouze ten dokument Ohlášení změny údajů o pozemku…., o kterém se v článku zmiňujete?
  Ptám se, protože jsme právě zkolaudovali. (kolaudace také proběhla přímo v domě)

  Moc děkuji.

  Jan Dušejovský
  • Dobrý den Honzo. My jsme to tak měli, ale jiné úřady mohou mít požadavky jiné. Tak jako se vším 🙂 Takže budeme rádi, pokud nám pak dáte do komentářů vědět, jestli to u vás úřad vyžadoval nebo ne.

 7. Začátkem května 2019 jsem dával na katastr
  * geometrický plán potvrzený katastrálním úřadem (originál),
  * neověřená kopie Kolaudačního protokolu (tzn. IMHO pro katastr zbytečné)
  * rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného (ověřená kopie),
  * vyplněný formulář Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba.

  Žádný vklad tedy nebyl třeba a bylo to zadarmo. Dům byl do RUIANu zapsán úředníkem ze stavebního úřadu hned po kolaudaci,
  takže možná i proto samotný zápis katastrem trval jen 2 dny.

 8. Dobrý den,
  lze mít pro Ohlášení změny údajů o pozemku pouze Rozhodnutí o zkušebním provozu – kopie, neověřená – namísto Kolaudačního souhlasu nebo Kolaudačního rozhodnutí ?

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Vašku.
   To bohužel netušíme, to jsme neřešili v rámci výstavby domu. Když ale položíte dotaz na katastrální úřad, měli by Vám odpovědět, jaké jsou ve Vašem případě požadavky.

 9. Prohlídku jsem měl minulý týden a z jednání jsem pochopil, že prohlídky se nebudou dělat až u nových povolení což se nás netýkalo když jej mám do září 2017. Dále na katastr stačí jen geometrický plán a ta vyplněná žádost zbytek si vyčte katastr z registru RUIAN. Tj. po úspěšné prohlídce zašle stavební úřad obci žádost o přidělení čísla popisného, jak je obec přidělí pošle vám dopis (já ho vyzvedl osobně) a pošle ho též stavebnímu úřadu zpět. Naštěstí obec a stavební úřad komunikují už přes datovku, takže to trvalo jen 2 pracovní dny. Pak to stavební úřad vloží do systému RUIAN a až poté můžete na katastr s tou žádostí a geometrickým plánem. Klidně můžu pak potvrdit jestli to tak opravdu bylo.

  • Dobrý den Tomáši. Skvělé, moc děkujeme za Vaši zkušenost a informace. Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jak to nakonec dopadlo 🙂

 10. Měla bych dotaz, jak zapsat novostavbu RD na pozemku, kdy geodet geometrickým plánem pro vyznačení obvodu budovy rozdělil původní pozemek na dva a na jednom nově vzniklém vyznačil budou? Jde o jiný formulář pro zápis budovy na KÚ než Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba“? Děkuji za reakci.

Přidat komentář