Napouštění podlahového topení

Poté, co jsme si nechali zhotovit kompletní skladbu podlah a uběhly 4 týdny od betonování, jsme mohli začít topit podlahovým topením. Do této doby jsme museli topit elektrickými přímotopy kvůli vysoušení podlahy i omítek.

Původně jsme počítali s tím, že nám firma podlahové topení napustí vodou již při realizaci. Bylo nám ale doporučeno podlahové topení napustit až v době, kdy bude možné začít topit. V tomto počasí by se totiž mohlo stát, že by voda v podlahovém topení zmrzla a rozvody by mohly popraskat, což by byl obrovský problém.

V podlahovém topení totiž není žádná speciální směs, která by byla nemrznoucí, ale do podlahového topení se používá běžná voda z kohoutku. Tvrdost vody tady není problém, protože voda v rozvodech se nemění, ale je tam trvale ta stejná, takže zanesení nehrozí.

Napouštění podlahového topení

Jak jsem již zmínil, pro napouštění podlahového topení se používá běžná voda z kohoutku, takže stačí jen hadice, pomocí které propojíte přívod vody a podlahové topení. Podlahové topení je napouštěno po jednotlivých okruzích a současně s tím jsou i trubky proplachovány. Kromě přívodu je tedy potřeba napojit i odtok, aby měl vzduch a následně i voda kam odtékat.

Přívod vody je napojen na trubku vedoucí z kotle (teplá) a odtok je napojen na trubku vedoucí ke kotli (zpátečka). Ale je možné to zapojit i naopak.

Všechny okruhy podlahového topení jsou zavřeny. Stejně tak zavřeme i přívod vody do kotle.

Následně spustíme přívod vody a otevřeme první okruh podlahového topení. Na výstupu nejprve půjde vzduch a následně začne téct voda se vzduchovými bublinkami. Vodu necháme téct tak dlouho, dokud na výstupu neteče opravdu čistá voda bez jakýchkoliv vzduchových bublin. Tím dojde jednak k dokonalému odvzdušnění celého okruhu, ale také k propláchnutí rozvodů, které po instalaci podlahového topení (řezání a spojování) mohou obsahovat drobné nečistoty.

Poté již můžeme daný okruh podlahového topení uzavřít a otevřít další okruh, kde vše opakujeme. Tímto způsobem odvzdušníme a propláchneme všechny okruhy podlahového topení. Jako poslední stejným způsobem odvzdušníme a propláchneme i kotel.

První spuštění kotle podlahového vytápění

Ve chvíli, kdy již máme podlahové topení napuštěné vodou a odvzdušněné, můžeme poprvé spustit kotel. Každý kotel by měl dnes již mít integrované měření tlaku a v případě nízkého tlaku by neměl spustit ohřev vody. Spuštěný kotel tedy rovnou využijeme i jako tlakoměr a zkontrolujeme, jaký tlak má voda v otopné soustavě. Optimální tlak konzultujte s dodavatelem, ale v našem případě to je 1,5 bar.

Když jsme poprvé kotel spustili, tlak vody byl nízký, takže jsme museli ještě vodu dopustit na tlak cca 2,5 bar. Čerpadlo v kotli se následně spustilo a přes samoodvzdušňovací ventily ještě začal unikat vzduch ze soustavy. Tlak vody v podlahovém topení se po několika minutách ustálil na 2 bar, ale je možné, že ještě o něco klesne.

Ve chvíli, kdy byl tlak vody v podlahovém topení v pořádku, kotel začal sám topit na nastavenou teplotu vody. V našem případě jsme dle doporučení realizační firmy začali topit na teplotu vody 28 °C s tím, že následující den teplotu zvýšíme na 32 °C.

 1. Dobry den, mam zrejme stejny kotel, vykon lze regulovat az do 9 kW, stavitel nastavil na 3, po case sem zvysil na 6, ale 9 jsem nenastavil nikdy, existuje nejaky navod za jakych okolnosti nastavovat vykony?

  • Dobrý den Mirku. Ten výkon je jen maximální výkon, kterým kotel může topit. Obvykle není žádný důvod to nějak omezovat a obvykle také kotel na tak vysoký výkon nikdy netopí. Důvodem mohou být například nedostatečné elektrické rozvody, které by třeba nebyly vhodné pro 9 kW, proto můžete nastavit omezení například na max 5 kW. Nicméně skutečný topný výkon si kotel řídí sám dle nastavení nebo dle vstupů z nějakého systémů řízení vytápění. Nám kotel obvykle topí na 1-2 kW.

 2. Dobry den mame stejny kotel. Jak poznám ze je treba odvzdusnit, dekuji Parkanová

  Renata Parkanová
  • Dobrý den Renato. Kotel má samoodvzdušňovací ventil, takže by se měl odvzdušnit sám. Je potřeba jen sledovat tlak vody, jestli neklesá pod 1 bar.

 3. Dobrý den.Máme stejný kotel..při spuštění ohřevu TUV v něm chrčí cca 1min jak v rychlovarné konvici,prosím o radu.Děkuji

  • Dobrý den Honzo. Těžko radit, čím by to mohlo být. My kotel používáme pouze pro ohřev vody v podlahovém topení, na bojler nebo akumulační nádrž ho napojený nemáme. Každopádně nám ale žádné takové zvuky kotel nevydává. Zkuste se obrátit na technika, který Vám kotel instaloval nebo zapojoval nebo uváděl do provozu. Případně se obraťte přímo na servis výrobce a řešte to v rámci záruky. Hezký den.

Přidat komentář