Zkušenosti se společností Dřevodílo Rousínov

Když konečně nastala doba pro zařizování domácnosti nábytkem, věděli jsme, že nechceme žádné hotové skříně z Ikea, Sconto apod., ale že chceme vestavěný nábytek na míru. Aby do daných prostor správně seděl či aby se v domě nevyskytovalo 10 odstínů barev a různých materiálů.

Jako dodavatele nábytku na míru jsme si vybrali Dřevodílo Rousínov. Původně jsme si u nich chtěli nechat nacenit pouze koupelnovou skříňku, ale vzhledem k tomu, že obchodní zástupce nám rovnou řekl, že tak malou zakázkou se zabývat nebudou, nechali jsme si nacenit i skříně do chodby, pokoje a doplňkovou skříňku do koupelny.

Nacenění nábytku

Pro nacenění bylo zapotřebí dodat přesné nákresy a specifikace skříněk. V našem případě to nebyl problém, neboť přítelkyně se v této oblasti vyžívá. Navrhla a obyčejnou tužkou nakreslila všechny skříňky, důkladně je popsala, případně připojila ilustrační fotografie, a odeslala k nacenění.

Měli jsme zájem o schůzku, abychom dořešili výběr materiálů, ale to dle Dřevodílo Rousínov nebylo zapotřebí, že nám to nacení ve dvou typech materiálů a výsledná cena stejně bude závislá na finálním provedení.

Po pár dnech se nám ozval rozpočtář, který si chtěl upřesnit některé detaily. Zároveň přítelkyni pochválil za skvěle zpracované podklady, jelikož od architektů prý dostává naprosto nepochopitelné dokumenty.

Po přijetí cenové nabídky jsme se rozhodli, že do toho půjdeme, i když to bude stát dost peněz. Nabídku jsme jim odsouhlasili a těšili se na další postup.

Zaplacení zálohy

Aby na zakázce mohli začít pracovat, bylo nutné zaplatit zálohu ve výši 50 % z celkové ceny, kterou jsme odsouhlasili v cenové nabídce. Na základě zálohové faktury jsme ji okamžitě uhradili, abychom se nezdržovali.

Schůzka a zaměření nábytku

Po obdržení zálohy byla domluvena schůzka v Selfiehome s paní Moudrou na 26. července 2018. Nicméně v onen den přijel pan Šebek, kterého jsme vůbec neočekávali a nevěděli jsme, o koho se jedná, neboť dle domluvy měla přijet paní Moudrá.

S panem Šebkem jsme prošli dané prostory a rovnou proběhlo zaměření, které trvalo velmi dlouho. Pan Šebek si důkladně změřil a zapsal velké množství rozměrů do aplikace v mobilu. Obzvlášť skříňce do niky v chodbě věnoval velkou pozornost, neboť prostor u stavebního pouzdra (více o montáži stavebních pouzder) nebyl rovný. Ale dle jeho slov si s tím na dílně poradí, jak nám bylo řečeno. Navíc máme hodně známých v truhlářském průmyslu, takže vím, že nábytkem se často musí dorovnávat nerovnosti.

Jakmile pan Šebek dokončil práci, zeptali jsme se jej, zda neví, kdy přijede paní Moudrá, která se do té chvíle neobjevila. S údivem nám sdělil, že nepřijede, že se společně domlouvali, že nakonec k nám pojede pouze on. Byli jsme z toho v šoku, neboť nám nepřišel e-mail, SMS ani telefonát, kterým by nás o této skutečnosti paní Moudrá informovala. Takže bychom na ni marně čekali.

Ladění detailů

Pan Šebek nám slíbil, že do týdne dá dohromady nákresy, které pak budeme dolaďovat.

To se také stalo. Pan Šebek nám zaslal nákresy a domluvil si s námi schůzku v jejich v pražském studiu, které prezentují pod startupovou značkou Mooden, abychom mohli doladit materiály, barvy a další detaily, které laika nenapadnou.

Pan Šebek věděl, že máme vysoké nároky a očekáváme maximální kvalitu. Proto nám zcela otevřeně a velmi podrobně vysvětloval veškeré detaily. Pečlivě s námi vybíral materiály atd. Jeho práce byla naprosto skvělá a velmi jsme si rozuměli. Dlouho jsme vše ladili, aby nábytek byl opravdu dokonalý.

Nicméně během tohoto procesu se ozvala paní Moudrá a začala se nám do toho míchat, přičemž my jsme s ní již nepočítali a brali jsme to tak, že pan Šebek je náš projektový manažer. Řešil s námi úplně všechno, znal naše potřeby a přání atd. Nehodlali jsme cokoliv měnit. Navíc jsme si udělali obrázek o člověku (paní Moudré), který si s námi domluvil schůzku, na kterou bez jakéhokoliv slova nedorazil.

Po fázi základního ladění nám přišla od paní Moudré opravená cenová nabídka, která samozřejmě byla mnohonásobně vyšší a bylo tam mnoho nesrovnalostí a požadavek na rychlé odsouhlasení. Vzhledem k tomu, že jsme na ni hned neodpověděli, neboť jsme ji chtěli pořádně prostudovat a probrat s panem Šebkem, nám paní Moudrá telefonovala, aby zaurgovala naše odsouhlasení. Nebyl to příjemný telefonát, jelikož v opravené cenové nabídce se objevily položky, které měly být zakomponovány již v předešlé nabídce, neboť jsme je do požadavků posílali a s rozpočtářem to řešili.

Finalizace zadání

Pan Šebek bohužel na podzim roku 2018 z firmy odešel a zakázku před zhotovením finálních technických dokumentů plně převzala paní Marcela Moudrá. V tu chvíli se spustily nekončící problémy. Jednak paní Moudrá nedostala nebo nechtěla studovat všechny informace, na kterých jsme se s panem Šebkem domluvili. Takže jsme museli spoustu věcí znovu upravovat, opravovat a vyjasňovat. Ale také paní Moudrá nejevila žádný zájem o spokojenost zákazníka a jen přeposílala komunikaci mezi námi a výrobou, často i bez jakéhokoliv dalšího komentáře, takže jsme se například dozvěděli, jakým způsobem spolu ve firmě komunikují.

To na nás působilo tak, že paní Moudrá o tom nic netuší, tudíž to raději ani nekomentuje. Nebo že je jí to jedno, hlavně ať už to má z krku a nemusí tomu věnovat moc času. Každopádně to působilo velmi neprofesionálně.

Do 17. prosince 2018 jsme měli obdržet finální technické výkresy k odsouhlasení a do 8 týdnů od odsouhlasení těchto dokumentů měla proběhnout montáž. Do tohoto termínu i přes naše urgence nám bohužel byla zaslána jen hrstka výkresů, které stejně byly všechny špatně, i když jsme paní Moudrou na dané věci upozorňovali.

Do 4. ledna 2019 jsme se nedočkali žádné informace o dalším průběhu, proto jsme se opět obrátili na paní Moudrou, kdy nám konečně přijde ona finální dokumentace. Na to nám bylo odpovězeno, že do 8. ledna 2019 ji budeme mít.

Kontrola finální dokumentace a odsouhlasení

7. ledna 2019 nám finální dokumentace přišla, ale opět měla vady a nebylo nám dodáno ani vysvětlení technického řešení, které jsme požadovali již dávno. Možná se vám to zdá, že pro klienty to není důležitá informace, ale vzhledem ke komplikovanému přichycení a následujícím záležitostem jsme to museli vědět, aby nedošlo k problémům při montáži.

Dokumentaci jsme studovali velmi pečlivě, ověřovali jsme si veškeré značky a kódy materiálů a použitých komponent, jelikož naše dosavadní zkušenosti nám radily, ať to nezanedbáme. Jediné, co jsme nekontrolovali, byly rozměry, neboť si prostory zaměřovali sami.

I když dokumentace měla vady, vypsali jsme je a ostatní odsouhlasili. Nechtěli jsme po nich žádné upravování dokumentace, neboť se jednalo o barvy a otvory pro baterie na druhé straně umyvadel, než jsme požadovali.

Informování o stavební připravenosti

Kdo již někdy něco zařizoval nebo stavěl, ví, že pro jednotlivé dodávky vám dodavatel musí předat informace o stavební připravenosti. Termín montáže se blížil, ale my jsme nic takového neobdrželi. U nábytku bez osvětlení a spotřebičů nic nepotřebujete, ale my jsme ve skříni měli mít zabudovaná světla, ke kterým jsme museli dotáhnout elektřinu, jenže jsme nevěděli kam přesně.

Proto jsme se s danou otázkou obrátili na paní Ing. Marcelu Moudrou a nestačili jsme se divit, co nám po delší době odpověděla. E-mail obsahoval informaci, že v zakázce máme naprojektováno světlo a LED pásek. Vysokoškolsky vzdělaný člověk, který pracuje jako projektový manažer neví, co je stavební připravenost? To byla naše poslední kapka a okamžitě jsme to řešili s vedením.

Po opakovaných stížnostech si nás převzal pan Michal Navrátil, který se prezentuje jako výkonný ředitel a CEO. I když jeho skutečná funkce je dle obchodního rejstříku předseda družstva. Nejedná se totiž o akciovou společnost ani společnost s ručením omezeným, ale o družstvo. Doufali jsme ale, že tím se problémy vyřeší a začne s námi jednat na úrovni.

Komunikace s panem Navrátilem byla určitě lepší než s paní Moudrou, ale pořád jsme se točili dokola kolem věcí, které již byly s panem Šebkem domluvené a vyřešené.

Shlédnutí výroby

Blížil se termín montáže, ale nikdo se nám s ničím neozval, proto jsme se zase museli připomínat. Pan Navrátil nám sdělil, že s montáží počítají na konci března. Nicméně dle domluvených termínů to mělo být v týdnu od 4. března 2019! To se nám nelíbilo a vůči termínu jsme se ohradili. Trvali jsme na termínu v týdnu alespoň od 11. března 2019.

Po našich argumentech na termín přistoupili a naplánovali montáž na 11. a 12. března 2019. Ale zároveň po nás chtěli zaplatit zbytek ceny zakázky bez necelých 10 tisíc, které se budou platit po montáži. S tím jsme nesouhlasili po problémech, které jsme s nimi měli, a tak jsme to také prezentovali. Požadovali jsme vyšší konečný doplatek, protože necelých 10 tisíc při takové ceně zakázky je velmi málo.

Proto nás pan Navrátil pozval do výroby v Rousínově, abychom se podívali, jak nábytek vypadá a ujistil nás, že ho mají téměř nachystaný. Toho jsme využili a 4. března 2019 se jeli do továrny podívat.

Osobní jednání bylo velice příjemné. Mohli jsme si prohlédnout nábytek i prostory a ještě jsme jako omluvu dostali 2 plážová křesílka. Zároveň jsme se domluvili, že doplatek po montáži bude 38 tisíc. To už je částka, která vám dává určitou jistotu, že budou chtít zakázku dodělat. Odjížděli jsme s úsměvem a mysleli si, že již všechno bude v pořádku, neboť nás o tom pan Navrátil ujišťoval. Tvrdil, že všechno mají nachystané a že v avizované termíny již vše bude na svém místě.

Montáž nábytku

Montážníci přijeli v dohodnutý čas. Problémy se ale začaly objevovat záhy.

Skříňka v koupelně se nevešla na určené místo (byla cca o 1 cm větší než prostor, do kterého patřila), navíc byla nižší, než měla být. Skříňka měla být vedle vany a tudíž měla být do stejné výšky jako vana, ale ve skutečnosti byla o cca 5 cm nižší.

Druhá skříňka v koupelně, na které měla být umyvadla, neseděla přesně kolem zdi a vznikla tam několik milimetrů mezera. Navíc sklo, které mělo být na skříňce, vůbec nebylo dodáno – prý si máme vybrat odstín. Přitom pan Navrátil nás při osobní návštěvě ve výrobě týden před realizací ujišťoval, že zakázka bude kompletní. Už tehdy ale musel vědět, že sklo nebude, když teprve po realizaci se nás ptal, jaký odstín chceme, i když ten jsme definovali již panu Šebkovi. A šuplíky v této skříňce vůbec nefungovaly – jednoduše se nedovíraly.

Další problém byla nika kolem dveří do obývacího pokoje. Tato nika se do určeného prostoru vůbec nevešla. A skříňka, která byla v prostoru vedle dveří, nekopírovala přesně daný prostor, takže na jedné straně byla mezera kolem zdi větší než na straně druhé.

Kromě toho při montáži byla na mnoha místech podřena nebo ušpiněna zeď, což v novém vymalovaném domě zrovna nepotěší. U skříně v pokoji byla zeď odřena až do omítky, takže tam vznikla díra, která je viditelná i po opětovném zamalování.

Pracovníci nicméně slíbili, že nesedící nábytek opraví nebo vyrobí znovu ještě tentýž týden a špinavé a odřené zdi opraví. Musíme také říct, že i přes všechny problémy byli montážníci během montáže velmi milí, ochotní a slušní.

Komunikace po první montáži

Protože první montáž totálně selhala, očekávali jsme nějaký telefonát od pana Navrátila s omluvou a návrhem dalšího postupu, jelikož nebylo možné plně používat žádnou skříňku. Nic takového se však nestalo, proto jsme další den večer psali panu Navrátilovi email i s fotkami problémů.

Reakce na tento email nás ale naprosto šokovala. Pan Navrátil uvedl, že nábytek byl vyroben dle odsouhlasené dokumentace a tedy je v pořádku a že je otázkou, proč jsme schválili špatné rozměry. Takže oni si sami zaměří prostory pro nábytek a když se tam nábytek nevejde, tak to hodí na nás, že je to naše chyba?! Opravdu jsme neočekávali, že si budeme muset vše znovu přeměřit a kontrolovat, jestli jsou kóty ve výrobní dokumentaci správné. Naopak bychom očekávali omluvu a uznání chyby, že si to asi špatně zaměřili nebo vyrobili. Ale rozhodně jsme nečekali, že řeknou, že je to vlastně v pořádku a chyba byla na naší straně, že jsme si to nezkontrolovali.

Když jsme se tedy zeptali, jestli to myslí vážně, že si máme po jejich zaměření zkontrolovat, že rozměry sedí, a proč vlastně vůbec to zaměření dělají, když to stejně pak nesedí a vinu hodí na zákazníka, tak na to už pan Navrátil neodpověděl.

Ke špinavým a odřeným zdem pan Navrátil uvedl, že poškození zdí při montáži nelze vyloučit. Takže to je asi standardní výsledek jejich práce, že po nich zůstanou špinavé a odřené zdi? Zajímavé je, že při montáži kuchyně taktéž vyrobené na míru avšak renomovaným studiem k ničemu takovému nedošlo.

Nicméně sklo na skříňku koupelny slíbili dodat. Druhou skříňku v koupelně, která se na své místo nevešla, slíbili vyrobit znovu. Odřené a špinavé zdi slíbili přemalovat. Problém byl ale s nikou kolem dveří do obýváku, protože tam odmítli udělat úpravy, které by zajistily, aby nika se skříňkou vypadaly tak, jak jsme chtěli a jak jsme odsouhlasili ve výrobní dokumentaci. A to i přesto, že se chyba zcela evidentně stala na jejich straně, protože si to buď špatně vyměřili nebo to špatně vyrobili.

Navrhli nám tři možná řešení:

  1. Lišta přes celou niku kolem dveří i přes skříňku. Z designového hlediska naprosto příšerné řešení, které jsme nikdy nechtěli.
  2. Upraví to do podoby, kterou chceme (a kterou jsme si také odsouhlasili ve výrobní dokumentaci), ale bude to stát dalších 17 000 Kč bez DPH navíc.
  3. Máme si nechat upravit stavebně ten prostor tak, aby se ta nika tam vešla tak jak je bez dalších úprav. Ta nika, kterou jsme si od nich nechali vyměřit a vyrobit na míru!

Druhý termín montáže

Druhý termín montáže byl naplánovaný na 12. dubna 2019. Při druhém termínu montáže bylo konečně dodané sklo pod umyvadla v koupelně. Byla také dodána nová skříňka vedle vany v koupelně, která již hezky sedí do určeného prostoru. Fleky na zdi byly zamalované, ale odřená omítka byla také jen zamalovaná, takže je na zdi pořád viditelná prohlubeň. Zůstal ale problém s nefunkčními šuplíky a nika kolem dveří do obýváku nebyla řešena vůbec.

Třetí termín montáže

Třetí a naštěstí poslední termín montáže byl naplánovaný na 13. května 2019. Dokončení realizace tedy bylo se zpožděním 50 pracovních dnů oproti původnímu termínu, který i tak byl daleko po termínu, který sami navrhli.

Při třetím termínu montáže byly opraveny nefunkční šuplíky a dodělána nika kolem dveří do obýváku. Nicméně to vypadá blbě, protože to tam prostě nesedí a pan Navrátil to odmítl předělat. Tudíž to budeme muset nechat na vlastní náklady předělat u nějakého truhláře.

Při třetím termínu montážníci přivezli také předávací protokol, kde měl pan Navrátil tu drzost napsat, že dílo bylo předáno bez vad a nedodělků v dohodnutém termínu. To jsme samozřejmě striktně odmítli. Do protokolu jsme uvedli, že dílo nebylo předáno bez vad a nedodělků a že nebylo dodáno v dohodnutém termínu.

Shrnutí zkušeností se společností Dřevodílo Rousínov

Naše zkušenost se společností Dřevodílo Rousínov je opravdu velmi špatná. Nábytek, který se povedl, vypadá perfektně. Ale například ta nika kolem dveří vypadá opravdu špatně a budeme ji muset nechat předělat. Navíc se termín dokončení zakázky protáhl o téměř tři měsíce.

Ale nejhorší je ta komunikace a přístup k zákazníkovi. Že se něco nepovede se může stát, to je normální a v tom problém nevidíme. Jenže rozumná firma se k tomu postaví čelem, uzná chybu, omluví se a urychleně zajistí nápravu. Měli jsme mnoho různých dodavatelů při stavbě domu a měli jsme s nimi různé problémy, které bylo potřeba řešit. Ale vždy se k tomu daná firma postavila čelem a problém vyřešila.

S firmou Dřevodílo Rousínov máme ale zatím nejhorší zkušenost za celou výstavbu domu. U některých výroků pana Navrátila je mi až zcela nepochopitelné, jak něco takového může zákazníkovi napsat. Absolutní neúcta k zákazníkovi.

Nehledě na to, že nám pan Navrátil v mnoha věcech lhal. Z důvěrného zdroje víme, že paní Moudrá ve firmě pracuje spousty let, ale ne na pozici projektové manažerky. Naše zakázka pro ni byla první a on si nám dovolil tvrdit, že se jedná o spolehlivou pracovnici, která to dělá již spoustu let. Rozumíme tomu, že člověk se musí na něčem učit, ale musí k tomu mít předpoklady a také dohled zkušeného člověka, pokud se jedná o složitý projekt, jakým naše zakázka byla.

Firmu Dřevodílo Rousínov rozhodně nedoporučujeme.

Druhým faktorem je skutečnost, že podle pana Navrátila nám technické výkresy dělali dobrovolně a zdarma, že se jedná o nadstandardní službu. Zajímalo by mne teda, jakým způsobem by nábytek vyrobili, když by je neměli… Žádné vizualizace či grafické návrhy jsme nedostali, pouze technické listy, dle kterých se nábytek běžně vyrábí. A takovýchto absurdních výroků jsme se od pana Navrátila slyšeli mnoho…

Zároveň jsme na sebe hrdí, že jsme se nenechali odbýt a nesouhlasili s doplatkem necelých 10 tisíc. Jinak bychom je pravděpodobně nedonutili nábytek dodělat.

Z výše uvedeného je tedy asi zřejmé, že od firmy Dřevodílo Rousínov bychom si už nikdy žádnou zakázku neobjednali.

Na druhou stranu musíme přiznat, že Dřevodílo evidentně používá nejmodernější technologie k výrobě nábytku a když se práce podaří, je perfektní.