Chytrý bojler Dražice OKHE SMART

Protože máme rádi chytré věci, i náš bojler musel být samozřejmě chytrý 🙂 Vybrali jsme tedy bojler od známé české firmy Družstevní závody Dražice-Strojírna s.r.o., konkrétně její vlajkový model DZD OKHE SMART.
Vlastnosti bojleru Dražice OKHE SMART
Tento model je unikátní tím, že se jedná o ohřívač s inteligentním samoučícím termostatem a možností ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu. Výrobce uvádí, že díky samoučící řídící jednotce bojler dokáže ušetřit až 15 % nákladů na ohřev vody.
Funkce Antilegionella v bojleru OKHE SMART
Funkce Antilegionella v bojlerech OKHE SMART slouží k odstranění bakterie Legionelly, která se velmi často objevuje v teplé užitkové vodě.
Bakterie Legionella se velmi rychle množí ve vodě o teplotě 20 – 45 °C. Na druhou stranu ale tato bakterie nepřežije při teplotách nad 70 °C. Toho využívají i bojlery OKHE SMART a vodu každých 28 dní ohřejí automaticky na teplotu 70 °C, což je dostatečné pro vyhubení této bakterie z vnitřních prostor bojleru.
Funkce SMART HDO v bojleru OKHE SMART
SMART HDO v bojlerech OKHE SMART je funkce inteligentního termostatu s reakcí na spotřebu teplé vody uživatelem s podporou pro HDO (Hromadné Dálkové Ovládání).
Díky tomu bojler netopí konstantně na nastavenou teplotu, ale učí se standardní režim domácnosti a podle toho přizpůsobuje ohřev vody. Protože pokud standardně přes den používáte jen minimum teplé vody a hlavní odběr je až večer při koupání, je zbytečné, aby bojler hned po večerním koupání vodu začal ohřívat na 60 °C a pak ji celou noc a celý den držel ohřátou a voda by zbytečně jen chládla.
Bojler tedy vodu v průběhu dne drží na 40 – 45 °C, což je naprosto dostačující teplota i pro koupání, a až večer před koupáním ji vyhřeje na požadovaných cca 60 °C. Navíc při vícetarifové elektřině bojler zohledňuje i tyto tarify a topí samozřejmě vždy jen na levný tarif a umí zohlednit i toto pravidelné spínání levného tarifu do svého plánování ohřevu.
Více o konfiguraci HDO pro bojler OKHE SMART se dočtete v našem článku Zapojení HDO pro bojler.
Sledování spotřeby vody a elektrické energie u bojleru
Další z inteligentních funkcí bojleru je sledování spotřeby vody a elektrické energie. Díky tomu vidíte v mobilní aplikaci spotřebu teplé vody za posledních 7 dnů a spotřebu elektrické energie v jednotlivých dnech za posledních 7 dnů + spotřebu elektrické energie v jednotlivých měsících za posledních 12 měsíců + celkovou spotřebu elektrické energie od vynulování čítače spotřeby.



Režim program bojleru
Mezi další funkce bojleru Dražice OKHE SMART patří program bojleru s funkcí běžného termostatu, kdy si nastavíte požadovanou teplotu a na tu bojler vytápí. V rámci manuálního programu si můžete prostřednictvím mobilní aplikace zvolit, kdy má bojler topit na jakou teplotu.
Manuální režim má také podporu pro HDO.
Režim dovolená
V rámci režimu dovolená si nastavíte období, kdy bojler bude topit pouze v režimu anti freeze, tedy v režimu ochrany proti zamrznutí vody v bojleru, kdy je voda v bojleru vytápěna na 5 °C. Po skočení období dovolené přechází bojler do původního programu a začíná topit v běžném režimu, takže při návratu z dovolené se nemusíte obávat studené vody.



Režim manual
V manuálním režimu bojler topí v podstatě jak klasický hloupý bojler, kdy jen nastavíte cílovou teplotu a tu si bojler trvale udržuje.
Pavel
Pokud mam Homeassistant, tak pouziti tohoto bojleru jsou vyhozene penize.
Lukáš Beran
Dobrý den Pavle.
Ano, s tím souhlasím. Při použití Home Assistant je lepší pořídit nějaký klasický hloupý bojler a řídit spínání pomocí nějakých chytrých prvků na silovém vedení. Případně pořídit takový chytrý bojler, který umí komunikovat přímo s Home Assistant.
Na druhou stranu je i otázka, jak moc má smysl řídit bojler zrovna z Home Assistant. Tento chytrý bojler se primárně řídí sám, sám si určuje, kdy bude topit a kdy to nemá smysl a funguje to velmi spolehlivě. Osobně nevidím moc důvod do toho nějak zasahovat z Home Assistant. Řídit bojler externě má dle mého smysl pouze v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou, kdy do bojleru budu posílat přebytky energie.
Pavel
Treba napr, vytvorit v Node Red pravidlo, ze po osprchovani vecer, nema smysl okamzite zacit nahrivat vodu, kdyz v noci vsichni spi, deti jsou na internatu a potreba ohrivani bude az druhy den vecer. Vse za co priplatite ve SMART bojleru mate v HA zadarmo. samozrejme dratove teplomery na vstupu a vystupu jsou samozrejmosti.
Lukáš Beran
Máte pravdu. Tohle přesně mi dělá ten chytrý bojler sám o sobě, že nezačne topit večer po koupání, ale začne topit naopak až další večer před koupáním. Výhodou je, že se sám učí, takže když například je tady návštěva a vody se spotřebuje víc, tak on se na to adaptuje a další den ohřeje vodu víc. Na druhou stranu integrace s HA má zase výhodu v tom, že bojler bude automaticky reagovat na nepřítomnost a nebude topit vůbec, a naopak při návratu hned zase zatopí – chytrý bojler to zjistí až po 1-2 dnech, takže může někdy topit, i když to není potřeba.
Ano, pokud bych teď vybíral bojler, vezmu hloupý a napojím ho na Home Assistant. Ale na druhou stranu ani ten chytrý není úplně špatně, protože je autonomní a zvládá ty základní věci sám o sobě. Navíc je jen otázka času, kdy bude mít svou integraci do Home Assistant a pak půjde řídit z Home Assistant také.
Lukas
Ahoj,
jakou mate prosim aktualni spotřebu bojleru? Mame obyc kombik 160l Drazice, mame taky tep. cerpadlo, ale TUV jsme ještě nenapojili, premyslim o koupi fotovoltaiky na ohrev, všude jsem jen nasel papirovy spotreby, ale o realnych se clovek moc nedocte, tak předem dekuju:)
Lukáš Beran
Ahoj Lukáši.
Aktuální spotřeba je kolem 30-40 kWh za měsíc (prosinec 24,9 kWh; leden 33,6 kWh; únor 35,1 kWh; březen zatím 28,0 kWh). My jsme fotovoltaiku řešili a nevyplatí se nám.
Jiří
Dobrý den
Mohu se zeptat, jestli jste s funkcí Smart spokojeni? Máme 160l verzi, signál na HDO nemáme, tak jsem musel nastavit čas nízkého tarifu. Teď jsou deti doma, tak je to celé asi zbytečné, protože potrebují teplou vodu pres den, ale až budou ve škole a budeme chodit normálně do práce, chtěl bych poladit ten Smart režim. Dále bych se zeptal, jak Vam jede oběhové čerpadlo k TUV. Teď nám jede prakticky pořád a na noc ho tplink vypne, rano zase zapne. Když jsem byl denně v práci, tak se vypnul v intervalech odchodu a při příchodu se zapnul. Jak to mate vy? Dík Jirka
Lukáš Beran
Dobrý den Jiří.
Jak to myslíte, že signál HDO nemáte? Pokud máte nízký a vysoký tarif, tak podle mě musíte mít HDO, protože bez toho by nefungovalo přepínání tarifu ani na elektroměru.
S funkcí Smart jsme spokojeni, protože reálně šetří dost nákladů na ohřev TUV.
Oběhové čerpadlo u TUV nemáme.