Dokumentovaný postup stavby rovné střechy

Střechu pro náš rodinný dům jsme si nechali zhotovit specializovanou firmou RN střechy, neboť zde není prostor pro sebemenší chybu. Jak vybrat dodavatele střechy si můžete přečíst v článku Výběr dodavatele střechy.

Nicméně každý večer jsme kontrolovali, jak stavba pokračuje. V případě, že jsme si něčím nebyli jisti, nafotili jsme to, a s připomínkami odeslali jednateli společnosti panu Radku Novému, ať se nám k tomu vyjádří. Komunikace s panem Novým byla výborná a vždy jsme v podstatě obratem obdrželi vyjádření.

Od sousedů jsme navíc měli infomace, že pan Nový stavbu osobně kontroloval.

Jednou jsme dokonce kontaktovali společnost Mapei, výrobce TPO fólie, aby nám potvrdila, že montáž byla provedena správně.

Stavbu střechy započali 6. června 2017 a dokončili ji 3. července 2017, což bylo kousek po termínu, ale důvodem bylo vypadnutí dodavatele kačírku. Střecha navíc byla plně funkční, šlo už jen o pohledovou záležitost.

Skladba naší střechy je následující: penetrace, hydroizolační asfaltové pásy, PIR desky, spádový polystyren, TPO fólie, geotextilie a nakonec kačírek.

1. den práce na střeše

Aplikace penetračního nátěru není žádná věda, takže tento úkon byl proveden v celé ploše střechy hned první den.

Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo železobetonový věnec atiky udělat s rovným povrchem a s požadovaným spádem, museli na atiku připevnit OSB desky, které zajistili rovný povrch a potřebný sklon pro stékání vody z atiky směrem na střechu, aby voda z atiky neztékala ven ze střechy na fasádu domu. Nicméně počasí příliš nepřálo, takže se to nestihlo udělat celé. Místa, kde již OSB desky ukotvili, překryli igelitem, aby na ně nepršelo.

2. den práce na střeše

Na atiku byly položeny a ukotveny OSB desky s 5% sklonem. Zároveň byly dovezeny asfaltové pásy a uskladněny na střeše ve svislé poloze (správná poloha pro uskladnění asfaltových pásů).

3. den práce na střeše

Byla přitavena hydroizolace na celou plochu střechy a zároveň byly vytvořeny dočasné otvory pro odtok vody ze střechy. Na stavbu byly dovezeny PIR desky a spádový polystyren.

4. den práce na střeše

Na atiku byla položena geotextilie a TPO fólie.

5. den práce na střeše

Na asfaltový pás byly položeny PIR desky na zhruba 1/3 střechy ve dvou vrstvách.

6. den práce na střeše

Na PIR desky na 1/3 střechy byl položen spádový polystyren a byl vytvořen prostup atikou na chrlič.

7. den práce na střeše

Proběhla montáž TPO fólie a osazení koutových vnitřních kotevních lišt.

8. den práce na střeše

Opět se pokládaly PIR desky, spádový polystyren a montovala se TPO fólie.

9. den práce na střeše

Pokládka PIR desek, spádového polystyrenu a TPO fólie včetně osazení vnitřních kotevních lišt.

10. den práce na střeše

Byl zpracován detail u komínu, který byl potažen TPO fólií. Přičemž byla demontována hlavice komínu a opětovně namontována.

11. den práce na střeše

Byla dokončena pokládka PIR desek a spádového polystyrenu.

12. den práce na střeše

Byla dokončena montáž TPO fólie.

13. den práce na střeše

Zhotovení otvorů pro chrliče skrze stěny atiky.

14. den práce na střeše

Byly zpracovány detaily na náběhu atiky a osazeny prostupy pro kabely.

15. den práce na střeše

Byla provedena montáž podkladního plechu pro osazení finálního oplechování atiky. Zároveň došlo k finálnímu opracování detailů TPO fólie na celé střeše.

16. den práce na střeše

Montáž finálního oplechování atiky.

17. den práce na střeše

Položení podkladní geotextilie a dokončení finálního oplechování atiky.

18. den práce na střeše

Uložení kačírku na střechu, osazení okapových svodů a úklid staveniště.

Přívalový déšť

Během stavby střechy nás postihla šílená bouřka s přívalovým deštěm, za kterou jsme ovšem velmi vděční. Důvodem byla naprostá potopa v technické místnosti u komínu, do které se neměla jak dostat voda.

Vše jsme nafotili a poslali k vyjádření jak střechaři, tak dodavateli komínu, společnosti DOMY-TEPLO-DESIGN. Oba dva se shodli na tom, že nám tam s největší pravděpodobností nateklo mřížkou komínu.

Pan František Klívar, jakožto majitel společnosti DOMY-TEPLO-DESIGN se k tomu postavil výborně a slíbil nám, že to opraví na své náklady. Oprava tkví ve zmenšení mřížky na minimum a jejího posunutí výš pod oplechování.

Problém není ve špatném provedení, ale ve špatném návrhu. Pan Radek Nový nám už před započetím prací říkal, že ten komín je opravdu špatně umístěný a hrozně těžko se bude opracovávat. Mezi komínem a atikou totiž máme mezeru asi 3 cm a poslední cihla komínu končí pod úrovní atiky. Vhodnějším řešením komínu by bylo přidat ještě jednu řadu, aby byla odvětrávací mřížka komínu dostatečně vysoko nad úrovní střechy a nehrozilo tedy, že do ní zateče.

Takže vše zlé je k něčemu dobré. Pokud by tento zátěžový déšť přišel až po úpravě interiéru, byli bychom asi hodně naštvaní.

Tip na závěr

Vzhledem k tomu, že máme problémy najít firmu na zhotovení fasády, začali jsme pokukovat po fasádách jiného typu. Bohužel jsme přišli na to, že oplechování střechy nás v tomto omezí. Takže příště bychom si oplechování atiky střechy nechali udělat až dodatečně, aby padlo na míru přímo fasádě.

 1. Dobrý den, sleduji Váš blog a moc mě inspiruje. Právě si lámu hlavu, jak dostat tuny kačírku na střechu 3m vysoko? Jak jste to provedli?

  • Dobrý den. Děkujeme za pochvalu a jsme rádi, že Vás inspirujeme 🙂 Kačírek na střechu nám dávala firma, která střechu realizovala – bylo to součástí zakázky. Nicméně možností je několik. Buď rovnou koupit kačírek v pytlích a tyto pytle si nechat na střechu zvednout hydraulickou rukou na autě, které vám kačírek přiveze. Nebo pokud si ho dovezete sami, tak bude potřeba objednat nějaký stroj, který vám tam ty pytle zvedne – jeřáb, bagr, traktor, … Obvykle se na vesnici dá najít nějaký zemědělec, který vám to tam za láhev něčeho dobrého zvedne 🙂 Případně pokud vám to doveze nákladní auto naložené bez pytlů, tak buď dopravní pás nebo opět nějaký bagr nebo traktor, který to lžící přemístí na střechu. V našem případě do dovezl dopravce naložené na nákladním autě, které mělo ale hydraulickou lžíci, takže to rovnou umístil na střechu a pracovníci to následně jen rozhrnuli rovnoměrně po střeše.

 2. P. SOVOVÁ JDE VIDĚT ŽE KRYTINĚ Z PVC VŮBEC NEROZUMÍTE, TO MI POTVRDÍ KAŽDÝ KDO PVC UMÍ DĚLAT A RN STŘECHY TO NEJSOU, STAČÍ SE PODÍVAT NA TY VAŠE FOTKY. KDYŽ VIDÍM TY DETAILY TAK SE MI CHCE BREČET.

  • Vzhledem k tomu, že realizaci kontrolovali přímo technici výrobce použitých materiálů, nemyslím si, že by práce byla provedena špatně.

 3. Dobrý den, jaké máte zkušenosti s prostupy pro kabely? Nekondenzuje v nich pára (nejsou zatepleny) a nestéká dovnitř? Po protažení kabelů se nějak těsní (jak z místnosti tak venku), nebo se prostě nechají „dýchat“?

  Martin Libánský
  • Dobrý den. To je velmi dobrý dotaz 🙂 Klasické prostupy ven přes zeď nemáme – vše je schované, kabely jsou tahané přímo bez chrániček. Co ale budeme řešit jsou prostupy na střechu. Ty bude nutné zateplit a zatím nemáme ještě přesně vymyšlené, jak to budeme dělat. Chceme se poradit přímo s dodavatelem střechy, který dělal i ty prostupy, jak to správně řešit. Ale nejspíš je zatěsníme montážní pěnou, která má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Velký problém je je to ale u různých průduchů (digestoř, odvětrávání koupelny a WC apod.), protože tam je nutné udělat nějaký sifon, kde se bude voda zachytávat.

 4. Dobry den bylo by mozne uvest plochu strechy a venu realizace? Budeme take realizovat plochou strechu cva 133m2 tak me zajima reseni a cena.

  PIR jste volili proc oproti polystyrenu?

  Moc dekuji za uzitecny blog

  • Krásný den Petře,

   mockrát děkujeme za pochvalu, která nás velmi těší. Plocha naší střechy včetně prostoru pod atikou je 125 m2.

   Co se týče upřednostnění PIR desek před polystyrenem, velkou roli hrál prostor. Pokud bychom jako izolaci použili polystyren, ani vyplněním prostoru až do výšky půlmetrové atiky, bychom nedosáhli tepelně-izolačních vlastností, které nám poskytly PIR desky ve výrazně tenčí vrstvě. Nicméně PIR desky mají i jiné výhody jako například lepší vlastnosti z hlediska požární bezpečnosti, disponují systémem pero-drážka, jsou pevnější. To je samozřejně vykoupeno výrazně vyšší cenou oproti polystyrenu.

   Na cenu střechy, případně další informace o nákladech na RD se můžete podívat na náš článek.

 5. Dobrý den, mohu požádat o informaci. Jedna se mi o okapové svody. Máme taky rovnou střechu. Vyhřívané střešní svody( chrliče).Děláme nyní zateplení fasády a budeme pokračovat ve svodech vody . Na internetu, jsem narazila na vás příspěvek a fotky. Tip kde jste kupovali a jak se to přesněji nazývá. Děkuji za odpověď . Vašicová Jana

Přidat komentář